Przejdź do zawartości

Dyskusja:Panteon w Rzymie

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

BŁĄD: "Panteon był największą budowlą kopułową na świecie przez około 1300 lat, do momentu, kiedy to w latach 1420-1436 wybudowano katedrę Santa Maria del Fiore we Florencji.".

W rzeczywistości "największą budowlą kopułową na świecie" była słynna Hagia Sofia w Konstantynopolu, do 1453 również największa na świecie świątynia chrześcijańska.


Dla jasności: budowla mająca kopułę, to nie kopuła, a przez 'wielkość' budowli rozumie się zwykle jej powierzchnię liczoną w metrach kwadratowych. Natomiast 'wielkość' kopuły zaczyna odgrywać rolę przy ocenie 'wielkości' budowli, jeśli wyznacza się ją np. w metrach sześciennych, czyli pod względem kubatury, a więc im 'większą' budowla ma kopułę, tym większą kubaturę, przy czym kubatura kopuły to stosunek średnicy do wysokości jej czaszy, a więc kopuła o mniejszej średnicy może być 'większa' od kopuły o większej średnicy, oczywiście pod względem kubatury, oczywiście jeśli jest odpowiednio wyższa.


A co do średnicy kopuł, to faktycznie il Pantheon ma kopułę 'większą' [43,30 m średnicy wewnętrznej, wg. Rzym i Watykan, Florencja, Wenecja, Firenze 1994, lub 43 m, wg. W. Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, W-szawa 2006] niż Hagia Sofia [31 m ,wg. W. Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, W-szawa 2006], ale 'mniejszą' od la Cattedrale di Santa Maria del Fiore a Firenze, jeśli średnica kopuły katedry florenckiej wynosi np. "45,4 m (o 2,1 m więcej niż średnica kopuły rzymskiego Panteonu)", co można wyczytać na http://pl.wikipedia.org/wiki/Santa_Maria_del_Fiore, ale już w/w "Kopalińskim" obwieszczono światu, że kolejny budowniczy katedry S. Maria del Fiore, F. Brunelleschi zbudował w l. 1420-1436 "ośmioboczne prezbiterium (o średnicy 42 m, z trzema dostawionymi 5-bocznymi apsydami), które nakrył olbrzymią kopułą", a z tego płynie wniosek:

- nr 1) że w/w 45,4 m to średnica zewnętrzna kopuły, a 42 m to średnica wewnętrzna, bo inaczej, kopuła szersza o 3,4 metra od prezbiterium nad którym stoi, trochę by po bokach 'wystawała' :-),

- nr 1 i 1/2) że owe "42 metry" to kolejny w tym wydaniu "Kopalińskiego" możliwy do odnalezienia "cud mniemany" - mniemany, bo wydawca tej edycji "Kopalińskiego", czyli wydawnictwo Rytm mniemało, że nikt nie zauważy setek bzdur, przeinaczeń, wewnętrznych sprzeczności i tym podobnych cudactw, od których ta profanacja jednego z najcenniejszych w polskim piśmiennictwie opracowań się roi, i to na co drugiej stronie, a stron ma niewiele, bo tylko 1500 z hakiem (!);

- nr 2) potrzebne jest zweryfikowanie, za przeproszeniem, "długości", tym bardziej, że chodzi o niezwykle ważny, niezwykle sławny i po prostu piękny obiekt, a więc wstydem by było "nie wiedzieć", czyli potrzebne jest wiarygodne, "twarde" źródło, bo jak nie, to jak się wnerwię, to wezmę linijkę i sam zmierzę! :-)


P.S. nie jest prawdą by "w latach 1420-1436 wybudowano katedrę Santa Maria del Fiore we Florencji" - w 1289 podjęto decyzję o budowie, w 1294 zlecono ją Arnolfo di Cambio, który w 1296 rozpoczął budowę korpusu, a po jego śmierci budowa kościoła była kontynuowana, z przerwami aż do 1436, gdy to, w dużej mierze niedokończony kościół (wg. http://it.wikipedia.org/wiki/Cattedrale_di_Santa_Maria_del_Fiore) został konsekrowany dnia 25 marca, a nast. "dokańczany" przez wykończonych ciągłą budową florentyńczyków, którzy, niczym wisienkę na torcie, na koniec pozostawili to, co potomnym, obok widoku kopuły Brunelleschi'ego i wierzy Giotto'a, zapiera dech w piersiach - fasadę katedry, ukończoną dopiero w 1887. Mnie zaparła.